Nerki – choroby i ich leczenie

Coraz więcej ludzi zapada na różne choroby nerek, pomimo tego, że przez całe życie byli oni okazami zdrowia. Niemniej jednak warto podkreślić, że choroby nerek rozwijają się w ukryciu i często wychodzą na jaw dopiero po kilku latach. Jeśli nie są zauważone i leczone, to niestety niemalże w każdym wypadku narobią poważnych zmian, których nie da się cofnąć.
Stopniowy i cichy rozwój choroby nerek
To jest tak naprawdę największe zagrożenie ze strony chorób, które atakują nasze nerki, czyli ich rozwój, ale odbywający się całkowicie bezobjawowo. Przez długi czas nie musza bowiem powodować żadnych dolegliwości, a nawet jeśli odczuwamy ból w okolicach gdzie się znajdują, to przeważnie jest on spowodowany zupełnie innymi schorzeniami. Warto podkreślić, że nawet rak nerek nie sprawia żadnego odczuwalnego bólu we wczesnym stadium rozwoju. Niemniej jednak w kilku przypadkach jest tak, że ból będzie pierwszym objawem i zazwyczaj są to zakażenie dróg moczowych oraz kamienica. W zasadzie zawsze, gdy występują powodują bardzo silny ból poniżej brzucha. Na pewno zainteresuje Cię również fakt, że zazwyczaj choroby nerek są pochodnymi od nieprawidłowo zaleczonych angin czy zwyczajnych przeziębień.
W jaki sposób wykrywać choroby nerek?
Oczywiście wykonując regularnie badanie moczu. Zalecane jest, aby przynajmniej raz w roku się przebadać i to nie tylko pod kątem chorób nerek. Otóż o tym, czy choroba się rozwija może świadczyć zawartość białka w wydalanym moczu, jak i również nie może być tam krwinek czerwonych i białych. Naturalnie zawsze wyniki badań musi zobaczyć lekarz, ponieważ on będzie najlepiej wiedział w jaki sposób odnieść się do tego co zostało tam ujęte.
Nie możesz pomijać samodzielnych obserwacji. Jeśli np. Twój mocz będzie miał inną barwę lub zmieni się jego konsystencja, to może to być dla Ciebie pierwszy sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Objawami, które mogą świadczyć o postępującej chorobie nerek są: dużą bladość skóry, senność, gorączka, wymioty czy zaparcia. Może również występować znaczne utrudnienie w oddawaniu moczu.
Najbardziej podatni na choroby nerek…
Do grupy, którą najczęściej atakują nerki choroby możemy zaliczyć przede wszystkim osoby starsze, którym sprawność układu immunologicznego na przestrzeni lat zdecydowanie się osłabiła. Szczególnie będzie to dotyczyło panów z przerostem prostaty oraz chorych na cukrzycę.
Nie ignoruj więc żadnych niepokojących sygnałów, ale jeśli tylko coś zauważysz, to od razu powinieneś udać się do lekarza, który nie tylko zleci konkretne badania, ale również pomoże Ci się rozprawić z chorobą.

Dodaj komentarz